Търсиш почивка в Боженци ? Виж всички оферти за почивка в Боженци хотели, вили и къщи на атрактивни цени.
Боженци хотели - промоции и цени с отстъпки, оферти Last minute и ранни записвания, пакети All inclusive , адрес и карта на хотела с контакти .
Настаняване в Боженци, хотели, къщи и вили, оферти за почивка, резервации,контакти,коментари за почивка. Културни и Исторически забележителности в Боженци.
Информация за Боженци Боженци (Bozhentsi):
Боженци е малко селце, сгушено в северните склонове на Централна Стара планина на 750 м надморска височина. Намира се на 15 км югоизточно от Габрово и е разположено в котловина, прорязана от малка рекичка. Боженци е живописен архитектурно- исторически резерват, съхранил много къщи- паметници на българския възрожденски дух. Селцето се посещава от много туристи, ценящи запазеното архитектурно наследство.
В Боженци се предлага възможност за отдих в много възрожденски къщи, където има механи, кафенета и старинни дюкянчета.
Възможности за екскурзии до: Етъра, Трявна, Соколски манастир, Дряновски манастир, Пещерата Бачо Киро, Паметника Шипка.
Забележителности в и около Боженци
Боженци
Селото–резерват предлага на туристите да разгледат две музейни къщи от 18 и първата половина на 19 век с оригинални предмети от този период. Някои от най-известите музейни обекти са менгемe за восък с оригинален механизъм от началото на 19 век, ножарска работилница, килийно училище, зала, в която се редуват изложби според сезона и календарните празници – сурвакници, мартеници, великденска обредност, картини, фотоси и други. За произхода на Боженци съществува една много известна легенда, свързана с болярката Божана. След падането на България под турско робство, тя нямала друг избор освен да бяга със своите деца и да търси спасение и убежище на някое закътано място в Балкана, далеч от турските войски. Край едни шумящи потоци, дълбоко в прегръдката на Стара планина, Божана спира и решава, че отсега нататък тук ще бъде нейният дом. Оттогава селото започва да носи нейното име и да се нарича Боженци.
Улицата на занаятите - Трявна - 24.3 км., 37 минути с кола
Улицата на занаятите се намира в старинната част на Трявна. До нея се стига лесно пеша. Ако сте стигнали до Часовниковата кула, улицата на занаятите е на една крачка. Минавате по Кивгиреният мост, известен още като Гърбавият мост, който свързва двете части на града и сте там. На улицата на занаятите се намират и някои други забележителности на град Трявна, като Славейковата и Даскаловата къща.
Галерия "Димитър Казаков" - Трявна - 23.9 км., 35 минути с кола
Галерията е открита още през 1985 година в реставрираното Славейково училище. Характерна за картините на Димитър Казаков-Нерон е необичайната перспектива. Усещането, че образите летят в едно друго пространство, където земното притегляне е непознато и в същото време всичко е познато, близко, някога си го чувал, вкусвал, усещал, сънувал. Художникът се вдъхновява от бита, фолклора и старинните български икони.
Къща-музей Славейкови - Трявна - 24 км., 36 минути с кола
Тази къща е построена през 19 век и е била жилище на Петко Славейков и жена му, която е била тревненка. Петко Славейков е бил учител в Трявна, задомява се тук и тук са родени децата му. Тази къща става родното място на великият модернист Пенчо Славейков. Къщата е с типична възрожденска архитектура. Състои се от два етажа, първият, от които направен от камък, а вторият от дърво, боядисани в бяло и отрупани с цветя мушкато. В наши дни в нея са изложени предмети и вещи от бита на семейство Славейкови. Запазена и до днес е масата, на която са пишели и учели децата, ниската софра, където са се хранели, както и съдовете, в които са готвели, огнището, станът, на който са се тъчали черги, дрехи и др. Запазени са и много документи, свързани с творчеството на двамата писатели.
Музей на Африканското и Азиатското изкуство - Трявна - 23.7 км., 35 минути с кола
Музеят на азиатското и африканското изкуство се намира в централната част на града. В него са изложени експонати от различни векове, които демонстрират голямо разнообразие от култури и религии. Най-старите съхранявани вещи са от 2 век, а най-новите от 20 век. Правени са опити да бъдат съпоставени елементи от българския бит и култура с тези на Индия, Непал, Тибет, Китай и Африка.
Часовниковата кула - Трявна - 23.6 км., 34 минути с кола
Часовниковата кула е построена от местното население и през годините неколкократно се е променяла средната и част, но тя винаги е била символ и гордост на града. Долната й, най-висока част е масивна, направена от камъни. Следва по-малка осмоъгълна част, там се намират часовникът и механизмът, от които всяка вечер след 10 часа се чува песента на "Неразделни“. В най-горната част на кулата се намира камбана, която е там още от построяването й. Вечер кулата се осветява. Има светлини в средата на каменната основа. Часовникът също свети, за да се вижда отдалеч и и дори върха на кулата е осветен.
Трявна - 23.4 км., 34 минути с кола
Селището е известно с архитектурно-възрожденския си комплекс, притегателно място за много туристи от страната и чужбина. В Трявна се намира Специализираният музей за резбарско и зографско изкуство, една от забележителности от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз. В Трявна интересни за посещение са: Галерия "Казаков", Къща-музей Славейкови, Улицата на занаятите, Музеят за азиатско и африканско изкуство и други. В околността се намира и природен парк "Българка".
Даскаловата къща - Трявна - 23.5 км., 34 минути с кола
Къщата е голяма и е на два етажа. На долния етаж са разположени няколко експозиции, а в горната част са стаите с прочутите тавани-слънца. Те представляват слънца, които са запазили красотата и яркостта си през всичките тези години. Създадени са заради един облог между известен майстор дърворезбар и неговият чирак. Състезавали се кой ще направи по-красив таван. Двете слънца са майсторски изработени, едното е с прекрасни лъчи, а другото е украсено с малки маргаритки по края. Зад къщата също има дворче със стар кладенец.
Пещера "Бачо Киро" - Дряново - 18.4 км., 28 минути с кола
В пещерата "Бачо Киро" е установено наличие на живот още от средния и късен Палеолит. Тя е богата на варовикови образувания, като сталактити, сталагмити, завеси и колони. Скалните образувания наподобяват форма на змии, мечка, риби и хора. Предлагат се два маршрута на туристите, чрез които да обиколят пещерата - един къс и един дълъг. За по-голяма безопасност на посетителите, само късия маршрут е отворен за масови посещения. В пещерата можете да видите така наречените „Чистилището”, където хората са се пречиствали от греховете си и са молели за прошка и "Огнището", където се е намирал техният източник на топлина и светлина.
Дряновски манастир - Дряново - 18.6 км., 29 минути с кола
Дряновският манастир “Св.Архангел Михаил” е издигнат към края на 17-ти век, като заедно с него се изграждат двуетажни жилищни корпуси по дължината на реката. През втората половина на 19-ти век, Дряновският манастир, вече представлява една от най-големите и добре укрепени обители по Търновския край – важно религиозно и културно средище на българите от околността. Дряновските монаси са сред най-активните участници в революционните борби за освобождение от османско робство. Дряновският манастир “Св.Архангел Михаил” е действащ мъжки манастир, с храмов празник – 8 ноември. Има изградеи маршрута - Дряновска екопътека и “Via Ferrata”.
Етнографски музей "Етъра" - Габрово - 22.7 км., 32 минути с кола
Етнографски музей "Етъра" отваря вратите си за посетители на 7.09.1964 година. Негов създател е Лазар Донков. Етнографски музей "Етъра" представя архитектурното и битово минало на Габрово и Габровския край от епохата на възраждането, събрани в 50-те обекта, представляващи къщи със занаятчийски работилници и техните съоръжения за вода. Забележително е наличието на 16-те образци на балканската архитектура, намиращи се в музея. Посещавайки Етъра туристите имат възможността да станат свидетели на единствената колекция в България на народна техника за вода. Всички обекти са разположени на 7 хектара земя и оттам минава малка рекичка, над която е построен мост, така че спокойно да се преминава от едната страна на другата.
Дряново - 18 км., 25 минути с кола
Град Дряново е административен център на община, разположена на площ от 272 кв.км в подножието на северните склонове на Централна Стара планина. Възникването на Дряново се свързва с владетелите на династията Асеневци. Съвременното му име се споменава за пръв път в турски документ от XV век. През Възраждането основен поминък на населението е занаятчийството, животновъдството и овощарството, чийто най-талантлив представител е майстор Колю Фичето. В родното си място той построява черквата „Св. Никола”, която и днес впечатлява с внушителните си размери и архитектурно оформление. Друга забележителност е църквата "Св. Богородица". Тя лежи върху основите на стар храм от XV век. Представлява хармонично изграден комплекс от църква, камбанария, килийно училище и църковен двор с ограда.
Габрово - 15.3 км., 23 минути с кола
Град Габрово се намира в подножието на Стара планина в близост до прохода Шипка. Той се разпростира на около 25 километра по поречието на река Янтра. Габрово е известно сред населението на България като град на смеха. В него се намира уникалният по рода си Дом на хумора и сатирата, в който всеки посетител се връща в детството и забравя за грижите. Не по-малко известен е факта, че именно в Габрово е построена първата гимназия "Априловската гимназия", която е основана през 1835 година. Основни и важни забележителности в Габрово са: Часовниковата кула, Църква "Успение Богородично", Дечкова къща, Комплекс на занаятите "Етъра" и други.
Дом на хумора и сатирата - Габрово - 14.8 км., 22 минути с кола
Домът на хумора и сатирата е създаден на 1 април 1972 година и посветен изцяло на веселието и смеха. Дали е съвпадение или наистина е предвидено музеят да отвори врати точно на този ден. Голям интерес за малките деца представляват скулптурите на смешните художествени герои като Дон Кихот и неговият приятел Санчо Панса, както и Хитър Петър, така известен със своя бистър ум и хитрост. Освен голяма част от българското хумористично и сатирично наследство и традиции, в Дом на хумора и сатирата се събират и пазят много и от чуждестранните култури. Мястото разполага с едно огромно разнообразие от множество забавни карикатури, снимки и картини, които са набавяни в продължение на много години и представят култура на повече от 170 страни в света. Те са свързани с областта на литературата, фотографията, скулптурата и т.н.
Априловска гимназия - Габрово - 16.1 км., 25 минути с кола
Априловската гимназия e основанa през 1835 година. Училището поставя началото на светските образователни институции, които постепенно заменили изцяло килийните през Възрожденската епоха. Официално през 1872 година Априловското училище започва да действа като гимназия, а няколко години по-късно взима името на своя велик основател - Васил Априлов. В старото даскало се помещава и музей на образованието, създаден през 1973 година. Неговата главна цел е да разкаже и разкрие на хората еволюцията на образованието в България от началото на 19 век, чак до наши дн